Auta amerykańskie - krótka historia motoryzacji w USA

05.07.2022

Auta amerykańskie są znane na całym świecie, ponieważ to właśnie w USA znajduje się szereg firm, które produkują w ciągu roku miliony samochodów. Należą do nich zarówno marki amerykańskie, takie jak Ford czy General Motors, jak zagraniczne, czyli m.in. Toyota, Nissan, Honda, Hyundai, KIA, Mitsubishi, Mercedes, BMW i Volvo. Dziś pokrótce omówimy historię amerykańskiego rynku motoryzacyjnego.

 • Okres pierwszych wynalazków: 1900-1909
 • Okres innowacji: 1910-1919
 • Okres rozwoju: 1920-1929
 • Okres samochodów klasycznych: 1930-1939
 • II Wojna Światowa: 1939-1945
 • Walka o rynek: 1950-2000
 • Czasy obecne
 • Podsumowanie

Okres pierwszych wynalazków: 1900-1909

Pierwsze auta amerykańskie były zmechanizowaną wersją zaprzęgów konnych. Ich produkcję rozpoczęto w latach 1900-1903. Były to pojazdy napędzane silnikami parowymi lub elektrycznymi, a ich maksymalna prędkość nie przekraczała 25 km/godz. W latach 1906-1909 zaczęto produkować pierwsze samochody, których wygląd był zbliżony do aut naszych czasów. Przykładem jest np. popularny model Hupmobile.

Okres innowacji: 1910-1919

Okres innowacji na amerykańskim rynku motoryzacyjnym to przede wszystkim czas wprowadzania różnego rodzaju udogodnień jak np. stały dach czy elektryczny starter. Dzięki temu samochody stały się bezpieczniejsze i prostsze w obsłudze. W tym czasie pojawiła się także idea, że samochody powinny być dostępne dla wszystkich. Głównym realizatorem tej zasady był oczywiście Henry Ford.

Okres rozwoju: 1920-1929

Wraz z prężnym rozwojem motoryzacji, w Ameryce zmieniał się poziom życia: zaczęły powstawać kolejne drogi, ulice i mosty. W okresie rozwoju 90% produkowanych aut posiadało już stały dach oraz komfortową kabinę. Bezsprzecznym przełomem było pojawienie się ekstrawaganckiego modelu, którego producentem była firma Hudson-Essex. W krótkim czasie zdominował on niemal cały tamtejszy rynek. Warto dodać, że w latach 1920-1930 w Ameryce zostało zarejestrowanych 23 miliony samochodów!

Okres samochodów klasycznych: 1930-1939

W latach 1920-1947 General Motors zgłosił aż 186 patentów, które dotyczyły m.in. benzyny ołowiowej, freonu, elektrycznego startera czy zestawu modyfikowanych farb stosowanych do malowania karoserii. W latach 1930-1939 szczególny nacisk położono na różnego rodzaju badania i testy, które w efekcie miały znacząco rozwinąć rynek motoryzacyjny w Ameryce. Najwięcej czasu poświęcono bez dwóch zdań na proces spalania, dzięki czemu udało się zwiększyć jego wydajność i obniżyć koszty eksploatacji samochodu. W tym okresie poszczególne marki rywalizowały ze sobą i produkowały coraz to bardziej luksusowe modele aut, a w szczególności firmy Cadillac i Buick.

II Wojna Światowa: 1939-1945

II Wojna Światowa zmusiła Amerykę do zmiany kierunku rozwoju branży motoryzacyjnej. W tym okresie produkowano przede wszystkim samochody wojskowe, a firmy Ford, Studebaker czy Dodge wyprodukowały wiele tysięcy ciężarówek i popularnych jeepów, które dostarczane były do wojskowych jednostek alianckich. Po zakończeniu wojny w USA powstała średnia klasa społeczna, która wywarła znaczny wpływ na dalszy rozwój tamtejszego przemysłu samochodowego.

Walka o rynek: 1950-2000

W roku 1964 Ford przedstawił na nowojorskiej wystawie samochodowej nowy model Ford Mustang. W kolejnych latach powstało wiele nowych wersji tego samochodu, które na długi czas całkowicie zdominowały amerykański rynek motoryzacyjny. Ford Mustang bezkompromisowo wszedł do historii Ameryki i pozostaje w niej po dzień dzisiejszy. Z biegiem lat powstawały kolejne generacje tego modelu: Generacja I – 1965 – 1973, Generacja II – 1974-1978 Generacja III – 1979- 1993 Generacja IV - 1994- 2004 Generacja V - 2005 -2014 Generacja VI - 2015 – obecnie.

Czasy obecne

Obecnie Ameryka to jeden z największych ośrodków przemysłowych na światowym rynku motoryzacyjnym. Rocznie do Europy sprowadza się setki tysięcy amerykańskich samochodów. Tamtejszy rynek słynie przede wszystkim z modeli typu jeep i off road, które nie mają sobie równych, jeśli chodzi o styl jazdy w trudnych warunkach. Z kolei auta z USA, które można nazwać już zabytkowymi, to wciąż cel kolekcjonerów z całego świata.

Podsumowanie

Dynamiczny rozwój samochodowego rynku w Ameryce to przede wszystkim efekt ogromnych potrzeb społeczeństwa i tamtejszego stylu życia. Trzeba pamiętać, że przemysł samochodowy wywarł duży wpływ na rozwój innych dziedzin techniki, takich jak m.in. elektronika, inżynieria materiałowa czy systemy komunikacji. Przyczynił się on również do rozbudowy miejskiej infrastruktury: powstały nowe drogi, ulice, mosty, autostrady, a nawet miasta! Historia aut amerykańskich jest niezwykle barwna i bogata, dlatego ciężko opowiedzieć ją w krótkim artykule. Wszystkich zainteresowanych i pasjonatów tamtejszej motoryzacji serdecznie zapraszamy do obserwowania naszego bloga, ponieważ być może powrócimy jeszcze do tego tematu w kolejnych artykułach.

0

Wygranych aukcji

0%

Zadowolonych klientów

0

Lat doświadczenia

Sprowadzenie samochodu z USA – zakres naszych usług

Nasze usługi obejmują:

 • sprowadzenie auta z USA i Kanady – oferujemy samochody z USA uszkodzone, bezwypadkowe oraz nowe;
 • auta pochodzące od firm ubezpieczeniowych i poleasingowych;
 • kompleksową pomoc przy zakupie i wyborze pojazdu; załatwienie wszelkich formalności;
 • transport samochodów z USA do Polski; przygotowanie pełnej dokumentacji;

 • odprawę celną – dokonujemy płatności cła i VAT-u oraz pomożemy przy podatku akcyzowym w Polsce;
 • naprawę sprowadzonego z USA samochodu i przystosowanie go do warunków europejskich (na życzenie klienta).

Na ostateczny koszt auta z USA oprócz jego ceny, składa się wiele opłat związanych z importem, a te zależą m.in. od stanu, w jakim jest auto, pojemności silnika, portu docelowego. Do tego dochodzi cło, akcyza, podatek VAT. Na podstawie wszystkich tych czynników dokonujemy indywidualnej wyceny.

Najchętniej sprowadzane auta z USA

Samochody z USA są około 30-40% tańsze i lepiej wyposażone niż ich odpowiedniki z Europy. Największym zainteresowaniem cieszą się młode samochody marek premium jak BMW, Audi, Mercedes, Porsche, Lexus oraz auta amerykańskie jak Chevrolet Corvette, Camaro, Dodge Challenger, Dodge Charger, Ford Mustang, Jeep, RAM, Ford. Niezależnie, do której z tych grup się zaliczasz, pomożemy sprowadzić Ci auto z USA.

Samochody z USA a auta z Unii Europejskiej

Sprowadzenie samochodu z USA wiąże się z dostosowaniem go do polskich warunków i przepisów. Zmiany na ogół dotyczą świateł oraz licznika, który uwzględnia mile, a nie kilometry. Z kolei różnice w budowie lamp uniemożliwiają dopuszczenie pojazdu do ruchu, dlatego należy:

 • zmodyfikować światła mijania,
 • zmodyfikować tylny kierunkowskaz,
 • wyposażyć pojazd w światło przeciwmgielne z tyłu.

Sprowadzenie auta z USA – dlaczego Bryki z Ameryki?

Import aut z USA czy Kanady z dostarczeniem pod Twój adres jesteśmy w stanie zrealizować już w 6 tygodni! Od lat korzystamy z usług tych samych partnerów i z kilku placów przeładunkowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Wylicytowany pojazd kierujemy do najbliższego portu. Dzięki bliskiej współpracy z firmami prowadzącymi spedycję lądową i morską wiemy, że sprowadzane auta z USA dotrą bez jakichkolwiek problemów w ekspresowym tempie.

Żyj tu i teraz
spełniaj swoje marzenia

Jak wygląda cały proces sprowadzenia auta?

Wybór auta

Znajdujesz auto na aukcji którym jesteś zainteresowany, przed licytacją sprawdzamy je bezpłatnie i kalkulujemy finalny koszt po wszystkich opłatach.

Licytacja

Ustalamy maksymalną kwotę za auto i licytujemy. Prognozujemy kwotę licytacji w oparciu o doświadczenie.

Transport

Po wygranej aukcji transportujemy auto do Polski, pod wskazany adres w kraju.

Sprawdź opinie na Facebook i Google

 • Jakub Ślizak

  Świetna firma, super kontakt. Jestem bardzo zadowolony z zakupu z tą firmą. Z całego serca polecam bo warto.

  Daniel Kwiatkowski

  Firma godna polecenia, wszystko załatwione od a do z. Szybki kontakt, miła obsługa. Na pewno jeszcze skorzystam z usług. Polecam.

  Ania Podgajna

  Wszystko sprawnie i bez problemów , śmiało mogę polecić współpracę z firmą . Zakupione dwa autka i jak dotąd pełna profeska , oby tak dalej.

  © 2022 Copyright BRYKI Z AMERYKI Wszelkie Prawa Zastrzeżone

  Proudly designed and developed by Gravity Warsaw

  RODO

  Stosownie do treści art. 13 ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, że:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Import Usa – Auto Handel Karol Paszkiewicz, ks. Marcina Załuskiego 21, 05-230 Kobyłka, NIP działalności: 1251534107.
  2. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą:
   • na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 w celach: marketingu produktów i usług własnych, kontaktu drogą telefoniczną i za pomocą poczty elektronicznej, przekazania danych innym podmiotom – współpracującym z Administratorem: Agencji celnej, firmie transportowej, firmie kurierskiej;
   • na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679, jako niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora (marketingu produktów i usług własnych, kontakt telefoniczny i mailowy);
   • na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 do wywiązania się z prawnego obowiązku wymagającego przewarzania na mocy prawa Unii Europejskiej lub polskiego, któremu podlega Administrator, w zakresie w jakim przetwarzanie jest niezbędne, w tym ustawy o rachunkowości i kodeksu pracy;
   • na podstawie art. 6 ust. 1 lit. e) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń, w zakresie w jakim przetwarzanie jest niezbędne;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą do momentu odwołania zgody na ich przetwarzanie bądź ustania ich przetwarzania w celach planowania biznesowego, z zastrzeżeniem danych przetwarzanych w oparciu o art. 6 ust. 1 lit. c) i art. 6 ust. 1 lit. f) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679, to jest gdy wygaśnie obowiązek ich przetwarzania wymagany przez obowiązujące przepisy prawa lub przestaną być one niezbędne do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.
  4. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Ma Pani/Pan również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  5. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niepodanie danych skutkuje niemożliwością otrzymywania ofert marketingowych.
  6. Zgodnie z art. 6 ust.1 lit. a) ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymywania ofert marketingowych, kontaktu telefonicznego i mailowego.