Czy sprowadzenie samochodu z USA to skomplikowany proces?

Opublikowano:
2.7.2024

Tylko w 2020 roku do Polski trafiło 27 588 samochodów zza Oceanu (dane pochodzą z serwisu branżowego Samar). Wobec tego USA jest jednym z 5 krajów, które najczęściej eksportują swoje pojazdy do naszego kraju. Czy sprowadzenie amerykańskiego samochodu jest skomplikowane?

Spis treści:

  1. Zakup samochodu i transport do Polski
  2. Rozliczenie z Urzędem Skarbowym
  3. Rejestracja i inne formalności

Zakup samochodu i transport do Polski

Omawiając proces sprowadzania aut amerykańskich do Polski, pozwolimy sobie przejść od razu do najistotniejszych kwestii, czyli wszystkich etapów następujących po wyborze konkretnego modelu i podjęciu decyzji zakupowej. Jeśli chodzi o sam zakup auta i przetransportowanie go do naszego kraju, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. W przeciwnym razie trzeba osobiście wybrać się do USA, co wiąże się oczywiście z dużymi kosztami. Firmy zajmujące się tym zawodowo liczą sobie co prawda niemałe prowizje, należy również ponieść koszty samego transportu w kontenerze, ale finalnie i tak jest to opcja o wiele bardziej opłacalna. Oszczędzamy również sporą ilość czasu i stresu, ponieważ samodzielna organizacja tak dużego przedsięwzięcia może dla osoby niedoświadczonej wiązać się z licznymi problemami logistycznymi.

Rozliczenie z Urzędem Skarbowym

Niestety, po sprowadzeniu auta do Polski czeka nas mało przyjemna wizyta w Urzędzie Skarbowym. Musimy bowiem uiścić opłatę celną (10% wartości samochodu osobowego) i podatek akcyzowy, który wyliczany jest na podstawie pojemności silnika auta Przy jednostce napędowej nie większej niż 2.0 l, podatek wynosi 3,1% wartości samochodu. Za samochód z silnikiem o pojemności powyżej tej wartości zapłacimy już 18,6%. Na koniec pozostaje jeszcze kwestia VAT-u, którego wartość liczy się od wartości samochodu + cło. Co ważne, ostateczna kwota uzależniona jest od kraju, w którym zapłacimy podatek. Jeśli sprowadzone auto skierujemy do portu w Niemczech, VAT będzie wynosił 19%. W Polsce kwota ta wzrasta do 23%.

Rejestracja i inne formalności

Zgodnie z aktualnymi przepisami, właściciel auta spoza terenu UE musi w ciągu 30 dni zarejestrować swój nowy nabytek. Wiąże się to z kilkoma formalnościami. Urzędnik poprosi bowiem także o dowód nabycia auta, aktualny przegląd, dowód odprawy celnej oraz potwierdzenie opłaty podatków. Jeśli chodzi o przegląd, warto zwrócić uwagę na oświetlenie, ponieważ reflektory i kierunkowskazy trzeba będzie wymienić na te posiadające unijną homologację. Najprawdopodobniej niezbędne okażą się jeszcze inne, drobne naprawy, które wskaże ci twój mechanik.

Prawdą jest, że sprowadzenie i zarejestrowanie samochodu ze Stanów Zjednoczonych nie należy do najprostszych rzeczy. Na szczęście na rynku funkcjonują takie firmy, jak nasza, które chętnie pomogą przejść przez ten proces sprawnie i szybko!

Może Cię zainteresować

Wszystkie artykuły

Dlaczego nie warto samodzielnie sprowadzać auta z USA?

Na pierwszy rzut oka europejskie samochody nie zachęcają ceną szczególnie w momencie, w którym porównamy je do amerykańskich modeli. Zachęcają one także charakterystycznym wyglądem w przypadku aut sportowych oraz funkcjonalnością, jeżeli celujemy w środek transportu dla całej rodziny. Liczba formalności niezbędnych do takiej zakupu może przyprawić o ból głowy.

Najczęściej sprowadzane auta z USA przez Polaków

Samochody są sprowadzane z USA z różnych powodów. Jedną z głównych przyczyn jest atrakcyjna cena amerykańskich pojazdów, zwłaszcza tych używanych. Oczywiście, na korzystne ceny wpływa wiele czynników, takich jak rok produkcji, marka, model, czy stan techniczny pojazdu. Amerykański rynek samochodowy oferuje ogromny wybór modeli, które są rzadko spotykane na polskich drogach.

Gdzie i jak można kupić części do samochodów z USA?

Stałe zainteresowanie autami z USA sprawia, że poszukiwanie części do samochodów z USA stało się powszechną potrzebą wielu miłośników motoryzacji. Znalezienie odpowiednich części może być jednak wyzwaniem. Ten wpis pomoże Ci dowiedzieć się, gdzie ich szukać.

Masz pytania?

Sprawdź sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami a nasi doradcy chętnie Ci pomogą.