Jak sprawdzić historię pojazdu z USA?
Stany Zjednoczone są czwartym najpopularniejszym krajem, z którego Polacy importują samochody. Import auta z USA pozwala sporo zaoszczędzić, ale można też stracić, jeśli nie sprawdzi się dokładnie historii samochodu. Jak sprawdzić auto z USA? Czy możliwe jest sprawdzenie auta z USA za darmo? Znakomita większość samochodów sprowadzanych z USA jest kupowana na różnych aukcjach. Serwisy specjalizujące się w sprzedaży pojazdów pochodzących np. od banków lub firm ubezpieczeniowych sprzedają rocznie dziesiątki tysięcy samochodów. Przy takim wolumenie nie da się ustrzec błędów. Na dodatek sprzedający często nie podają pełnej historii samochodu. Dlatego warto wiedzieć, jak można samodzielnie sprawdzić, co działo się z samochodem, zanim trafił pod młotek.
Sprawdzenie auta po VIN
Jeżeli myślimy o sprawdzeniu auta z USA lub motocykla, to oczywiście będzie potrzebny numer VIN. Dzięki niemu można uzyskać podstawowe informacje, sprawdzić, czy pojazd jest zgodny ze specyfikacją producenta, wynikającą z VIN-u. Poznasz parametry pojazdu, dowiesz się więcej o przebiegu auta, wymianie licznika kilometrów i wielu innych. Historia auta jest możliwa do prześledzenia, ale trzeba się liczyć z tym, że nie wszystkie przeglądy i naprawy się w niej znajdą. Dotyczy to w szczególności starszych roczników.
Historia pojazdu za darmo – czy to możliwe?
W sieci jest wiele miejsc, które oferują możliwość sprawdzenia historii pojazdu. Każdy z nas chciałby poznać ją za darmo. Czy to możliwe? Co oferują darmowe dekodery? Wzięliśmy pod lupę konkretny samochód z losowo wybranej aukcji. Jego rocznik jest na tyle młody, że powinniśmy móc prześledzić jego historię.
Niestety, strony podające się za darmowe dekodery w znakomitej większości tylko udają, że są darmowe. Ze stron znalezionych pod hasłem "vin usa za darmo" najwięcej informacji udzieliło nam EpicVin. Poznaliśmy przebieg, który był zgodny z informacjami zawartymi w ofercie domu aukcyjnego, a także ostatnią cenę sprzedaży tego konkretnego egzemplarza. Informacje dotyczące przeszłości auta ograniczały się tylko do tego, ile miał szkód oraz ile akcji serwisowych. Za konkrety oczywiście trzeba dopłacić.
Gdzie najlepiej sprawdzić numer VIN auta z USA?
Pytając o to, gdzie najlepiej sprawdzić VIN samochodu z USA, pierwszą odpowiedzią zazwyczaj będzie Carfax. To strona oferująca możliwość sprawdzenia historii pojazdu na podstawie danych od ponad 112 tys. podmiotów współpracujących z firmą. Jednocześnie Carfax już od samego początku nie pozostawia złudzeń, że za informacje trzeba płacić. Po wpisaniu numeru VIN poznasz jedynie markę, model, rocznik i wariant silnikowy auta.
Drugie miejsce to specjalna strona National Highway Traffic Safety Administration, która zajmuje się bezpieczeństwem na drogach i jest częścią amerykańskiego ministerstwa transportu. Tutaj dowiesz się, czy dla samochodu jest przewidziana jakaś akcja serwisowa, która nie została wykonana. To niewiele, ale zawsze kolejny kamyk do ogródka.
Jeżeli nie Carfax to co?
Nie da się ukryć, że darmowe sprawdzenie auta z USA pod kątem jego historii graniczy z cudem, dlatego prędzej czy później trzeba będzie wykupić płatny raport historii pojazdu. Czy jest lepsze rozwiązanie niż Carfax? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale zawsze warto mieć porównanie danych. Z pomocą przychodzi Federalna Komisja Handlu (TFC), która na specjalnej stronie internetowej wymienia płatne serwisy godne zaufania. Oprócz Carfax są tu również AutoCheck oraz VIN Audit.
Jak sprawdzić historię title?
Numer VIN to jedno, ale druga ważna kwestia to title. Jeżeli chcesz zarejestrować samochód z USA, to musisz mieć dokument title, a więc dokument własności pojazdu, wydawany przez DMV. Na podstawie historii zmian w title dowiesz się, czy samochód miał wcześniej jakieś szkody, a także czy nadaje się do naprawy i ponownego użytku, ilu miał właścicieli, czy kiedykolwiek był przedmiotem zastawu, kradzieży albo czy nie dotknęła go powódź lub inny kataklizm.
Bez tego dokumentu nie zarejestrujesz auta. Nie zrobisz tego również, jeśli auto jest przeznaczone tylko na części albo oznaczone jako niemożliwe do naprawy. Jeżeli auto miało w przeszłości np. "Salvage title", to oznacza, że został uszkodzony w 75 do 90 proc. To odpowiednik naszej szkody całkowitej. Z reguły Amerykanie nie naprawiają takich samochodów, ale to duży kraj, więc z pewnością nie brakuje pomysłowych właścicieli.
Sprawdzenie historii pojazdu w serwisie aukcyjnym
Sprawdziliśmy serwisy aukcyjne pod kątem oferowania usługi sprawdzenia historii pojazdu. Spośród wszystkich najpopularniejszych graczy tylko w dwóch przypadkach kupujący mogą liczyć na weryfikację przeszłości auta z pomocą organizatora aukcji.
Na przykład Copart oferuje dwa rodzaje raportów:
- AutoCheck – każdy raport obejmuje informacje m.in. o szkodach samochodu w przeszłości, potwierdzenie przebiegu pojazdu i informacje o ewentualnych wymianach drogomierza, dane dotyczące tego, czy auto było przedmiotem finansowania lub wynajmu.
- EpicVIN – raport historii pojazdu oraz raport o poprzednich właścicielach i statusach auta na podstawie danych z DMV.
Dom aukcyjny Manheim oferuje kompleksowe sprawdzenie historii auta, włącznie z historią zmian właścicieli, a także dokonanymi wcześniej naprawami.
Historia pojazdu jest ważna, ale nie najważniejsza
Kupując używany samochód przeważnie liczymy się z tym, że ma on za sobą mniejsze lub większe przygody. Im starsze auto, tym większa szansa na to, że brało udział w kolizji lub wypadku. Oprócz samej historii pojazdu ważny jest też jego stan w momencie kupna. Jeżeli np. auto miało w przeszłości kolizję lub wypadek, ale szkoda została zlikwidowana zgodnie z technologią producenta, to często nawet udaje się w takich przypadkach przedłużyć gwarancję w salonie.
Podsumowanie
Import auta z USA to dobry sposób na wymarzone cztery kółka. Przed zakupem warto sprawdzić historię pojazdu. Pamiętaj jednak, że historią się nie jeździ. Dlatego równolegle zamów raport firmy zewnętrznej, która sprawdzi pojazd pod kątem ewentualnych napraw i wcześniejszych przygód. Dzięki temu będziesz mieć pełen obraz tego, w jakim stanie jest samochód, jaka jest jego przeszłość, sprawdzisz zgodność numeru VIN ze stanem faktycznym i podejmiesz decyzję o zakupie. Pamiętaj, że ominięcie jednej wymiany oleju lub ewentualne kolizje naprawione zgodnie ze sztuką nie muszą dyskwalifikować auta.