Jak dbać o lakier samochodu? Podpowiadamy

Opublikowano:
2.7.2024

Każdy kierowca pragnie, by jego auto było wiecznie piękne, zadbane i czyste. Istotne jest zarówno wnętrze samochodu, jak i jego karoseria. Aby lakier był błyszczący i pozbawiony rys, należy dbać o niego przez cały rok, a w szczególności zimą, kiedy jest narażony na działanie czynników zewnętrznych, które niekorzystnie wpływają na kondycję lakieru.

Spis treści:

  1. Jak dbać o lakier samochodu? – czynniki wpływające na jego stan
  2. Jak dbać o lakier w samochodzie?
  3. Jak dbać o karoserię samochodu zimą?

Jak dbać o lakier samochodu? – czynniki wpływające na jego stan

Na stan karoserii samochodowej mają ogromny wpływ warunki atmosferyczne. Lakier podatny jest na zmiany temperatur, przez co osłabia to jego strukturę, co może prowadzić do mikropęknięć. Promieniowanie UV także nie wpływa na niego korzystnie, ponieważ często prowadzi do zmatowienia. Z kolei zimą narażony jest na działanie soli drogowej i piasku. Do uszkodzeń prowadzą także wszelkie osady, takie jak małe kamyczki czy błoto pośniegowe. Wszystkie te czynniki skracają żywotność lakieru i obniżają jego kondycję, dlatego należy zastanowić się, jak dbać o lakier samochodu.

Jak dbać o lakier w samochodzie?

Podstawową czynnością, którą należy powtarzać, bez względu na porę roku jest mycie samochodu. Należy dokładnie pozbyć się brudu z każdego elementu. Najpopularniejszą metodą jest myjnia bezdotykowa. Istotne jest tutaj jednak zachowanie odpowiedniej kolejności. Rozpoczynamy od nałożenia szamponu, a następnie dokładnym spłukaniu go, później wosk, a na koniec mycie wodą demineralizowaną, która zabezpieczy przed powstaniem zacieków. Jest to szybkie i proste rozwiązanie, jednak istnieją także inne metody. Jednak, jak dbać o lakier w samochodzie, to należy unikać myjni automatycznych, które mogą rysować powierzchnię.

Jak dbać o karoserię samochodu zimą?

Zimą szczególnie należy uważać podczas odśnieżania, wiec należy używać szczotek z miękkim włosiem. Oprócz tego należy zaopatrzyć się w odpowiednie środki do pielęgnacji lakieru. Jak dbać o biały lakier w samochodzie, to tylko z produktami przeznaczonymi do tego typu karoserii. Jednym z zalecanych produktów jest wosk, który chroni strukturę przed promieniami UV, a także zmniejsza osadzanie się brudu. Kiedy chcemy pozbyć się małych rys i mikrouszkodzeń, możemy zastosować polerowanie, dzięki czemu lakier stanie się nieskazitelny i błyszczący. Należy pamiętać, że sprowadzając samochody z ameryki, trzeba skontrolować stan nie tylko techniczny, ale także karoserii, żeby nie narazić się na dodatkowe koszty.

Może Cię zainteresować

Wszystkie artykuły

Luksusowe samochody. Czy warto je sprowadzać z USA?

Najbardziej luksusowe marki samochodów od początku swojego istnienia rozpalają wyobraźnię miłośników motoryzacji na całym świecie. Ekskluzywne auta są przedmiotem pożądania kolekcjonerów i obiektem westchnień nastolatków, którzy przyklejają sobie plakaty z nimi na ścianach. Stany Zjednoczone to jeden z głównych kierunków sprowadzania aut do Polski. Czy warto sprowadzić stamtąd również auta luksusowe? Utarło się, że import auta z USA to doskonały sposób, by wejść w posiadanie samochodu, który będzie młodszy, lepiej wyposażony i z mocniejszym silnikiem niż jego odpowiedniki na europejskim rynku wtórnym. Do Polski sprowadzamy głównie samochody popularne oraz auta klasy premium. Częstym widokiem na naszych drogach są więc auta Lexus z USA, BMW i Mercedesy. A co z przedstawicielami luksusowych marek? Co można znaleźć na amerykańskim rynku? Czy to dobra inwestycja?

Top 5 amerykańskich klasyków, które warto sprowadzić z USA

Amerykańskie klasyki cieszą się niesłabnącą popularnością wśród klientów na całym świecie. Samochody ze złotych czasów motoryzacji, kiedy nie liczyły się koszty produkcji i koszty paliwa, są pożądane zarówno przez kolekcjonerów, jak i przez tych, którzy po prostu chcą mieć ciekawe auto na weekendowe wypady. Na które modele warto zwrócić szczególną uwagę? Oto 5 propozycji. Lata 60. i 70. ubiegłego stulecia to czasy zimnej wojny i wyścigu Stanów Zjednoczonych ze Związkiem Radzieckim. Oba kraje konkurowały ze sobą na różnych polach. Amerykanie prężyli muskuły m.in. poprzez osiągnięcia swojego przemysłu motoryzacyjnego. To wtedy powstały samochody, które przeniknęły do światowej popkultury, a niektóre auta z USA, jak np. Ford Mustang, znają nawet ci, którzy nie mają prawa jazdy. Ameryka stała się symbolem motoryzacyjnej potęgi. Połączenie ogromnych silników V6 i V8 z nietuzinkowymi kształtami sprawia, że jeśli chodzi o amerykańskie auta, klasyki są jednymi z najbardziej pożądanych.

Czym różnią się auta ze Stanów Zjednoczonych od europejskich?

Sprowadzając auto z USA, warto wiedzieć, że amerykańskie samochody często różnią się od swoich europejskich odpowiedników. Wynika to po części z kwestii przepisów, ale również z wygody producentów. Na czym polegają te różnice? Co należy wymienić w amerykańskich samochodach, żeby móc zarejestrować je w Polsce?

Masz pytania?

Sprawdź sekcję FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami a nasi doradcy chętnie Ci pomogą.